ČZ Typ 506 – návrat Prasete v elektrice

Legendární skútr značky ČZ, familierně přezdívaný „Prase“, se po půl století opět vrací na scénu, tentokrát s elektrickým pohonem. Na světě je zatím pět prototypů vyrobených z repasovaných veteránů, ale již se hovoří i o sériové výrobě…

Skútry ČZ Typ 501 a Typ 502 zaujaly již v padesátých letech svým jedinečným výrazným designem a prodalo se jich přes 115 tisíc kusu! Dodnes patří k vyhledávaným veteránům. Patřily k spolehlivým pracantům a dočkaly se mnoha úprav, mimo jiné i výbavě se sajdou či tříkolové verze s korbičkou. A na jejich slávu chce navázat nová česká společnost čezeta motors s.r.o. Ta je vlastníkem licenčních práv na značku čezeta a připravuje elektrický skútr.

Nový model ČZ 506 si zachovává všechny „torpédovité“ rysy svého předchůdce – to je logické, zatím všechny stroje jezdí s původní samonosnou karoserií. Jako pohon zde však slouží elektromotor v zadním kole a lithium-ionové baterie s kapacitou 5kWh. Ty dávají skútru dojezd v rozmezí 75-85 km, s brzdovým systémem s rekuperací by se tato hodnota mohla vyšplhat až na 100 km.

Nová čezeta má vestavěnou nabíječku a lze ji připojit prakticky ke každému typu napájení od domovské zásuvky až po nabíjecí stanice. Plné nabití pak trvá přibližně 4 a půl hodiny. Příjemnou funkcí je pak také možnost naprogramování odezvy a záběru motoru – stačí připojit notebook a nastavit si vše podle své chuti.

O ceně je zatím předčasné mluvit, jako náznak ale značka zmínila začátek cen na hranici 9000 Eur, tedy kolem 250 tisíc korun.


Autor: skutrmania.cz