fotka

Vyražte s námi na Elefanttreffen

  • vydáno: 28.1.2013
  • autor: Filip Tichý

Už za pár dní začne jedna z největších šíleností v jedné stopě, německý sraz Elefanttreffen na Šumavě, který každoročně navštěvují tisíce motorkářů a skútrařů z celé Evropy. A my budeme při tom.

Letos naše redakční flotila tří strojů opět vyráží od Prahy po Strakonické směr jih. Vyrážíme na našem redakčním Maxonu Ardour, Symu Fiddle II a Benelli Pepe 125. Pokud máte chuť vyzkoušet si zimní dobrodružství, dejte vědět na mail redakce@skutrmania.cz a můžete se k nám přidat. Jedeme v pátek 1.2. dopoledne!

Nezapoměňte skútr před cestou nastříkat antikorozním přípravkem - dnes už jsou naštěstí na trhu dobré spreje, které plně ochrání mašinu před sněhem a solí. Tento sraz je také skvělá záminka, jak do rodinného rozpočtu propašovat koupi vyhřívaných doplňků.

Už přes padesát let se kousek od našich jižních hranic pořádá zimní sraz Elefantentreffen. To, co začalo jako rodinné setkání několika majitelů modelu Zündapp KS 601, označovaného kvůli svému mohutnému krouťáku jako Elefant=Slon, se změnilo v úžasnou akci na jižní straně Šumavy. Historie tohoto srazu nebyla nijak jednoduchá, jednu chvíli počet účastníků přerostl organizátorům přes hlavu a sraz skončil ostudou a potyčkami s policií, aby pak byl po několik let dokonce zakázán. Dnes už ale díky perfektní organizaci federace motorkářů Bundesverband der Motorradfahrer patří sraz k dokonale zajištěným akcím. I přes mohutnou účast několika tisíc účastníků je vše skvěle zajištěné a dostatek kvalitního dřeva na oheň i stánků s občerstvením zaručuje ojedinělý zážitek.

Letošní Elefanti proběhnou poslední lednový víkend v místě zvaném Loh okousek od vesnice Solla. Na místo srazu se dostanete jedině na motorce, auta, čtyřkolky ani trajky musí zůstat v asi 5 km vzdálené vesnici, kde se ovšem dá jen stěží zaparkovat. Jediným dvoustopým dopravním prostředkem jsou mašiny se sajdkou, které také tvoří skoro třetinu všech vozidel na srazu.

A jak probíhá samotný výlet na Elefanty? Vše začíná už pár týdnů předem, kdy si seženete pořádnou zimní výbavu jako boty, rukavice a kvalitní teplé oblečení. Pak ještě stan, dobrou karimatku a spacák do mrazu nebo dva běžné spacáky. Zbývá vše nabalit, přidat nějaké to pití na zahřátí a můžete vyrazit. Z Prahy to je na Elefanty kousek přes 200 km, z Brna asi 300 km, takže na rychlejší mašině žádný problém, jen přes Šumavu to může být kus po sněhu, to je ale součást celé té srandy! Do mrňavé vesničky (no, asi pět chalup) zvané Loh se dostanete po zadání pozice 48°48'7.442"N, 13°18'49.707"E nebo podle níže uvedených map.

Po příjezdu na místo zacálujete 20 Eur vstupného a máte na výběr, zda motorku necháte zaparkovanou nahoře na kraji silnice, kde již stojí desítky a možná i stovky zaparkovaných velkých cesťáků. Doporučuji ale odvářit se po zledovatělých cestách mezi davy lidí až do „jámy lvové“, tedy do kotliny, kde probíhá vlastní sraz. Pak už zbývá jen najít aspoň trochu rovné volné místo, postavit stan a jít si užívat. Užíváním mám na mysli courání po celém údolí, obdivování originálních mašin, na kterých dorazili jezdci z celého světa, kecání u ohňů s kýmkoli o čemkoli a popíjení dovezených dobrot nebo svařáků ze stánků. Během téhle akce se zkrátka zastaví čas - není zde žádný oficiální program kromě sobotního závodu a nedělní mše, na všechno je dost času, nic nemusíte řešit, všichni jsou příjemně naladěni a více či méně společensky rozjařeni alkoholem a několik týdnů po akci si najednou uvědomíte, že jste si tam nádherně odpočinuli. Večer přituhne a nezbývá než dojít koupit dřevo a zapálit oheň nebo se přidat k některému ze stovek ohňů a pokračovat v pokecu o motorkách, závodech, zimě, rozdílech mezi národy... Počítejte s tím, že bez flašky dobrého pití se neobejdete taky z toho důvodu, že nad údolím neustále lítají světlice a dělbuchy, takže pokud půjdete spát střízliví, moc toho nenaspíte.

Reportáž z předcházejících výprav najdete pod tímto odkazem.

Oficiální stránky srazu najdete zde.

Další články z rubriky:

    Copyright © 2010-2020 Skutrmania.cz