Renault Twizy – čtyřkolový elektroskútr?

Ekologické dvoustopé vozidlo pro dvě osoby, se kterým kdekoli zaparkujete? Tuhle kombinaci vlastností až dosud nabízel pouze miniautomobil Smart. Značka Renault ale postoupila ještě dále a nabízí model Twizy na pomezí skútru a auta. A od příštího roku by se měl Twizy dostat i na náš trh!

Dvě místa k sezení za sebou, úsporný motor, minimální rozměry díky kterým v pohodě zaparkujete – to bylo až donedávna výsadou skútrů. Renault Twizy to zdá se mění, tohle vozítko už se totiž v řadě zemí západní Evropy úspěšně prodává. A s dojezdem až 100 km už jde o plnohodnotný dopravní prostředek do města či kratsí cesty. I maximální rychlost 80 km/h už stačí pro bezpečný provoz na víceproudých magistrálách.

K prodejnímu úspěchu přispěl vedle lákavého otevírání dveří nahoru i pohon úsporným elektromotorem, který na zadní nápravu umí poslat výkon 17 koní. To umí vozítku s celkovou hmotností 450 kg udělit slušnou dynamiku, jak ostatně dfokazují třeba videa ana konci tohoto článku. Plné nabití baterie přitom trvá 3,5 hodiny, takže pokud nebudete jezdit úplně do prázdna, teoreticky byste si mohli v pohodě nabít třeba během nákupů nebo návštěvy kina.

Renault Twizy se již prodává v řadě zemí západní Evropy, přitom značka nabízí zajímavý koncept financování s pronájmem baterie. Majitel se tak nemusí starat o její životnost ani recyklaci, platí pouze měsíční poplatek podle počtu najetých kilometrů. Automobilce to také dává možnost reagovat na inovace v technologiích a po pár letech třeba baterie vylepšovat či měnit za novou konstrukci.

Twizy se dá pořídit již za 7 tisíc Eur (Německo) ve verzi s omezením na 45 km/h, kterou mohou řídit i teenageři, otevřená verze je o pár set Eur dražší. Příští rok by měl znamenat i příchod na náš trh, bude zajímavé sledovat způsob prodeje či pronájmu i finální cenu. Co myslíte, najde si tento kříženec skútru a auta zájemce i u nás?

Video u Eiffelovy věže

Umí Twizzy driftovat? Autocar ukázal že ANO

Autor: FilipT