Odhalení konceptu BMW E-Scooter + video

Hned v úvodu mnichovské akce BMW Innovation Days si přijel hlavní přednášející na pódium právě na prototypu elektrického maxiskútru. Pěkně potichoučku, bez výfukového kouře…

Přestože hlavní novinkou letošního roku budou dva nové maxiskútry BMW s spalovacím motorem 500 a 600 ccm, v Mnichově jsme se mohli seznámit hlavně s konstrukcí a základní podobou elektrického konceptu E-Scooter. Samotný koncept i konstrukce ovšem mají hodně finální podobu a přestože se s výrobou počítá nejdříve za dva roky, zdá se, že to BMW podobně jako u aut myslí s nasazením čistě elektrického pohonu velmi vážně.

To má hned několik důvodů. Firmě BMW se i přes trvající neradostné situaci v motocyklové oblasti vede mimořádně dobře, má výborné prodeje a její tržní podíl stále roste. Díky tomu může kromě vývoje nových modelů investovat i do úplně nových směrů. No a druhým důvodem je pak měnící se přístup k stylu dopravy v našem světě. Hustota provozu stále stoupá, politická reprezentace stále přitvrzuje regulační předpisy a rostou i ekologické tlaky. Soukromá individuální přeprava tak v budoucnosti bude muset hodně reagovat na měnící se podmínky a koncept BMW E-Scooter by mohl nabídnout odpověď.

Elektrické skútry zatím jsou v sériovém provedení pouze doplňkem a co do dojezdu ani výkonu nemohou konkurovat benzínovým strojům. I toto ale chce BMW změnit. BMW E-Scooter slibuje dojezd přes 100 km při smíšením provozu se zastávkami, dostatek výkonu i na předjíždění na magistrálách a dostatek krouťáku i pro jízdu ve dvou. Všechny tyto oblasti by měl E-Scooter splnit na podobné úrovni, jako soudobé maxiskútry se spalovacím motorem o objemu 600 ccm! A to vše s dobou nabíjení plně vybité baterie do 3 hodin.

Představený koncept nemá hlavní rám, jeho roli plní hliníkové tělo LI-Ion baterie, ke kterému je zleva uchycena jednotka odpružení zadního kola. Elektromotor je připojen přímo k baterii a výkon se na zadní kolo přenáší dvojicí řemenů. Celý systém samozřejmě nezapomněl ani na výhody rekuperace energie a využití elektromotoru při brzdění. Hodně zdůrazňovanou oblastí je i chlazení, protože s velkou kapacitou i výkonem je třeba řešit i odvod tepla. Baterie v sobě proto má chladicí vzduchové kanály a elektromotor je dokonce chlazený kapalinou přes chladič umístěný klasicky za předním kolem.

Autor: FilipT