Moto-taxi vs taxi po Madridu

Experiment španělské televize ABC, ve které mezi sebou při cestě po centru Madridu soutěží klasický taxík proti nové službě Mototaxi. Podívejte se, o kolik je skútr rychlejší a levnější!

Zatímco v našich zeměpisných šířkách jde jen o občasné pokusy, po jihoevropských metropolích se Moto-taxi rychle šíří a jen v Madridu stejnojmenná firma provozuje již 25 strojů, už se ale objevují i ve Francii a Itálii. Výhody jsou zřejmé, díky chytré volbě plně kapotovaných skútrů Benelli i s plátěnou stříškou je zákazník v suchu a pohodlí i za případné přeháňky, výrazná žlutá barva, zkušení řidiči a nakonec i provoz „zvyklý“ na skútry minimalizuje rizika nehody.

Je jasné, že tento způsob dopravy umí v centru nabídnout mnohem rychlejší cestu i nižší náklady. Podívejte se na následující video, kde redaktoři vyrazí současně klasickým taxíkem a mototaxi z Plaza Castilla a jako cíl udají Plaza Espagna, zhruba deset kilometrů. Redakce přitom schválně vybrala dobu kolem šesté odpoledne, kdy nebyla žádná větší dopravní zácpa se stojícím provozem. Takže nasadit hygienickou síťku, na ni přilbu, v autě zacvaknout pásy a můžeme vyrazit.

A výsledek? Zatímco skútr trasu urazil za 16 minut, klasickým taxi zákazník cestoval přes 26 minut! To je skoro dvakrát tolik a k tomu je nutné vzít v úvahu i fakt, že auto může uváznout v nějaké opravdu husté zácpě a prostě se nehne. Kdežto skútr si vždy nějak poradí 😉 Další výhoda se ukázala při placení, cesta mototaxi stála 8,5 Eur, klasický taxík si naúčtoval 13,45 Eur, tedy více než o polovinu více.


Autor: FilipT, ABS.es