Loterie místo pokut

Radary měřící rychlost jsou na našich silnicích přijímány spíš jako nutné zlo než jako pomocník a volba jejich umístění například na neobydlených úsecích často svědčí spíš o snaze radnice a spřátelených firem vydělat na pokutách. I proto je prima, že se někdo pokouší přijít s novými nápady, které mohou pomoci zlepšit bezpečnost i popularitu bezpečnostních opatření.

Vítězem soutěže „Zábavná teorie“ vyhlášené firmou Volkswagen se stal návrh Speed Camera Lottery, tedy radaru kombinovaného s loterií. A celý nápad dokonce nadchl švédskou asociaci pro bezpečnost natolik, že jeden z loterijních radarů nainstalovala v Stockholmu.

Místo fotografování řidičů překračujících rychlost tato kamera také zaznamenává řidiče, kteří dodržovali limit. Pokuty vybrané od provinilců pak jsou pravidelně slosovány a vyhraje jeden ze slušných řidičů. A tento nápad se také osvědčil v praxi, protože při pokusu ve Stockholmu za tři dny projelo kolem kamery 25 000 vozidel a po vyhodnocení statistiky se projevilo snížení rychlosti o 22 %.

Autor: Filip Tichý