Honda Uni-Cub se blíží

Stále dokonalejší baterie, elektronika a elektromotory stále více rozšiřují možnosti osobního transportu. Ve směru vývoje, který otevřely dvoukolky Segway, se objevuje stále více zajímavých projektů menších i velkých značek. Honda před rokem představila zajímavý koncept UNI-CUB určený hlavně pro přepravu uvnitř budov a podle posledních zpráv tento projekt úspěšně míří do prodeje.

Honda UNI-CUB díky gyroskopům dokáže elektronicky nasimulovat všechny pohyby, stejně jako chodící člověk, a se systémem řízení ve všech směrech (Honda Omni Traction Drive System) dokáže nabídnout stejně intuitivní ovládání. Zjednodušeně řečeno, pokud umíte chodit, budete se umět i pohybovat na Uni-Cubu. Není problém ani náhlé vyhýbání překážce, sehnutí pro předmět na zemi a další úkony.

Jezdec na UNI-CUB á oči zhruba ve stejné výšce jako okolní stojící lidé. Zatím si jej můžete vyzkoušet pouze v japonském národním technickém muzeu a rychlost je omezená na 6 km/h, stejně jako rychlá chůze. Vozítko má stupačky na nohy, které se při zaparkování spustí na zem a zaparkují stroj ve vzpřímené poloze.

Datum uvedení na trh zatím nebylo zveřejněno, ale Uni-Cub se pochopitelně těší obrovskému zájmu ze strany tělesně postižených, takže se dá předpokládat, že se výhledově dostane do prodeje zatím jako pomocník pro postižené. Později se pak dá čekat i další rozšíření a kdo ví, třeba nás čeká celá pohodlná budoucnost s chůzí v sedě 😉

Video

Autor: FilipT