fotka

Závody skútrů, aneb trochu jiný pohled do světa nejnižších kubatur

  • autor: Foto: V. Krejčík, autor: skutrmania.cz

Nejednoho milovníka jízdy na jednostopých strojích napadla třeba v dlouhé koloně myšlenka, že by se dal potenciál stroje využít i jinak než jen na pouhé popojíždění. Možná i překvapí, že závodění na skútrech letos dopisuje druhou dekádu své historie. Co závody mimo jiné i na našem území nabízí?

Vůbec první záblesky myšlenek, které měly co dočinění se závoděním skútrů, se zrodily ještě v minulém tisíciletí, konkrétně v roce 1996. To se totiž rozjela soutěž zvaná Polini cup, která si svou slávu na slunci vychutnávala rovnou pět sezon. Na českém území se následně znovu objevila v roce 2005, aby se během následujících let ze tří závodů stala rovnou šestice. Významný byl i rok 2008, kdy velení nad podniky převzal nově vzniklý Skútr klub AČR, který se následně v roce 2013 přejmenoval a převzal záštitu nad pořádáním závodů MiniGP, Mini moto i skútrů, kde se však skútry dostaly částečně na vedlejší kolej.

Evropská scéna sklízí velké úspěchy

Na vzestupu je naopak evropské mistrovství European Scooter Challenge (ESC), která v letošním programu má šest závodů, z nichž jedna zastávka neminula ani Českou republiku. O uplynulém víkendu se tak do Kartareny v Chebu sjeli jezdci a jezdkyně hned ze šesti kategorií, aby porovnali své síly na 1,2 kilometru dlouhé trati ve třetím podniku letošní sezony.

Nejlepší čas ze všech závodníků při zpestření, kterým je hromadný start jezdců s vyměněnými stroji, si vyjel Martin Raube, který ve 12 kolech zdolal Sarah Baur o 11 vteřin. O další tři vteřiny zpět byl Lucien Jules. Pod celkový čas 14 minut se vešli ještě Dominik Fritz a Katrin Laumanns.

První závody letošního roku se konaly nejprve ve francouzském Mirecourtu mezi 5. a 8. květnem, aby se o měsíc později závodníci předvedli v dánském Liedolsheimu. Do šampionátu následně v termínu 19. - 21.8 promluví ještě závod Holiday in Hungary a za další dva týdny začátkem září střetnutí v německém Harzingu. Seriál uzavře opět o čtrnáct dní později v polovině září závod v Itálii na okruhu Pomposa.

Rakouský Roller či britský scooter s vlastní soutěží

Některé větší organizace si udržely nezávislost na celoevropských kláních a drží vysoko svůj vlastní závodní prapor. Výrazně daleko došli milovníci vůně benzínu a spálených gum v Rakousku, kteří si založili Austrian Scooter Challenge Cup (ASCC). Jeho hlavním úkolem je kromě zábavy také příprava jezdců na vyšší úroveň, kterou v jejich očích je ESC. Termínová listina ASCC má 7 oficiálních závodů a 3 podniky dvouhodinových vytrvalostních závodů. V programu nechybí ani okruh Red Bull Ring ve Spielbergu známý například ze závodů formule 1. Online sázení na formuli 1 a další události konané na tomto okruhu fanouškům motosportu jejich sledování notně zpestří. Právě Rakušané díky početné komunitě motocyklistů rozšiřují i setkání v závodním duchu, kterých se po celém Rakousku koná dalších 20.

Obdobným příkladem může být i British Scooter Sport Organisation, která pořádá britský šampionát závodů skútrů. Kalendář akcí na ostrovech k jednomu tréninkovému dni přidává hned 8 závodních víkendů. V často deštivém počasí nabývá závodění na skútrech ještě více na atraktivitě. Na druhou stranu ovšem pro samotné závodníky vzrůstá riziko pádu a zranění. Možná právě to láká diváky na ostrovech ještě o to více.Fatal error: Call to undefined function dieErrorMsg() in /data/web/virtuals/317284/virtual/www/domains/skutrmania.cz/novinky.php on line 178
Copyright © 2010-2020 Skutrmania.cz