fotka

Mezinárodní přebor ČR skútrů, MiniGP a Mini Moto v Chebu

  • autor: L. Záruba, Foto: M. Petržílková

33 stupňů, 33 pohárů. Že pneumatiky musí být při závodě dostatečně zahřáté, to je obecně známá věc. Ale čeho je moc, toho je příliš, a vedřiny 33 stupňů ve stínu a přes 50 stupňů na trati v Chebu způsobily, že časy na kolo šly o více než vteřinu dolů, a že pádů bylo poněkud více, než jindy. Sami závodníci tomu říkali očistec.

V Chebu čekalo na vítězné závodníky celkem 33 pohárů. Sobotní počasí ještě jakž takž šlo, to bylo „jenom“ 28 stupňů, ale hlavně v neděli někteří závodníci řešili horko koupáním v blízké přehradě Jesenice. Cheb, to je moc pěkná trať a navíc její majitel, Miloš Pokorný, se umí o závodníky a návštěvníky skvěle postarat. Relativně nově postavená trať s restaurací je sice hlavně motokárová (hlavní činností je zdejší půjčovna motokár), ale dobře vyhovuje i pro motorky, a to nejen pro „malá kola“. V Chebu se jezdí například i MČR supermoto a občas se tu místňáci vyblbnou dokonce i na R-jedničkách.

Skútry

Skútr 50 Sport, 70

Při sobotním výpadku Jirky Velikovského (svatba v rodině) a Martina Gudáby (propálený píst v prvním závodě), a při neúčasti Jakuba Bergmana a Honzy Němce měl Pavel Gellner relativně jednoduchou pozici. Tři závody proměnil ve tři první místa a v dalších 75 bodů na již beztak vysokém kontě.

O druhá a třetí místa se v obou nedělních závodech svorně podělili Martin Gudába s Jirkou Velikovským. Z druhého místa na roštu pokaždé sice vždy nejlépe odstartoval Martin Gudába, ale na čele vydržel jen jedno (když mu v zadní mírné pravé ujel zadek), respektive šest kol ve druhém závodě. Tito tři jezdci (Gellner, Gudába, Velikovský) také byli jediní, kdo skončil s plným počtem kol, už čtvrtý dostal celé kolo. Tím mohl být Ondra Šlapák, celkově druhý ze soboty, kdyby ovšem neměl v neděli v jedné jízdě pád (příliš horké gumy), a ve druhé ho nezradila technika, když se mu zadřelo vodní čerpadlo. Motorka se začala hřát a posledních pět kol obkroužil s teplotou motoru 110 stupňů.

Skútr 50 série

Sériových skútrů se v Chebu sešlo sice jen šest, ale těchhle šest borců připravilo divákům překvapivě napínavou podívanou. Buď jezdili první čtyři nalepení těsně za sebou a jeli zcela vyrovnaný závod, anebo se vytvořily tři dvojice, které bojovaly mezi sebou. Ve vedení se střídal Luboš Karník, Luděk Punčochář a Lukáš Blaha, ale nejčastěji projížděl cílem jako první Luboš Karník, který se tak stal celkovým vítězem.

Mini Moto

Junior A + B

O první místa sváděli tuhé boje Petr Svoboda s Ondřejem Vostatkem, a byl to zajímavý souboj techniky a pilota. Petr Svoboda, který jezdí třídu Junior B, měl totiž rychlejší stroj, a tak měl navrch na rovinkách, Ondřej Vostatek s pomalejším „áčkem“ se ho zase snažil předjet v zatáčkách, kde byl rychlejší on. Tento souboj pro sebe vítězně rozhodl Petr Svoboda, ale za oběma těmito rychlíky se vytvořila skupina, ve které si to docela dobře dávali Jonáš Kocourek, Lukáš Simon, Markéta Strnadová, Petr Jadrný a Michal Búlik. Jméno Jonáš Kocourek si dobře zapamatujte. V Chebu jel tenhle mladý, teprve týden šestiletý klučina svoje vůbec první republikové závody, a už na svém čtyřtaktu naskládal všechny soupeře na hromadu. Odolal mu jen Ondřej Vostatek, který jezdí Evropu. Celkově sice Jonáš skončil třetí, ale většinu času jezdil druhý (a to třeba i z osmého místa po ne úplně zdařilém startu!), a pouze pád zabránil, že neskončil druhý celkově. Také Markéta Strnadová se v Chebu ukázala ve velmi dobrém světle, a mohlo to být ještě lepší, kdyby jí od lepších výsledků neodstavily problémy s odstředivou spojkou. Ty kromě jiného způsobily i ulitý start a desetivteřinovou penalizaci, protože na poslední chvíli vyměněná nová spojka zabírala úplně jinak, než obvykle.

Junior Open 40 + Senior Open 40 + Senior Open 50

Tipněte si, jak asi tyhle závody probíhaly. Není to těžké, bylo to totiž podle obvyklého scénáře: start, pak Vítek Bromovský, pak dlouho dlouho nic, pak zbytek startovního pole. Vítek v téhle třídě prostě dominuje, a tak ho nechme dominovat a zaměřme se na to, co se dělo za jeho zády. Boj o druhé místo stál totiž za to, pořadí se měnilo snad každou zatáčku. A tak zatímco Vítek Bromovský „pouze vyhrál“, Pavel Veselý, Jaroslav Štipčák, Dita Daňhelková, Petr Bican a mladý Jiří Mrkývka si opravdu zazávodili.

Mini GP

Závody Mini GP 50 a Mini GP 70 patří k tomu nejlepšímu, co je v tomhle seriálu k vidění. Tady se jezdí fakt pěkně naplacato, tady se jezdí fakt hodně ostře. Navíc špička je skvěle vyrovnaná, takže se předjíždí skoro v každé zatáčce a skoro na každé rovince.

Mini GP 50

V Chebu se k českým závodníkům přidalo i deset závodníků z Německa, kteří zde za týden jedou svůj vlastní německý pohár, a tak závody nejmenších džípíček nepostrádaly spoustu hezkého závodění. Všem Němcům vypálil rybník Martin Gbelec, který se stal celkovým vítězem, ale nejbližším dalším českým závodníkem byl až šestý (v druhé jízdě sedmý) Ondřej Vostatek.

MiniGP 70 Junior

Trojice Marx, Kolek, Nechanický si to opět hned od startu začala rozdávat doslova na nože, jakoby divákům chtěla ukázat, jak má vypadat závodění. Podobné tempo s nimi ale dokázal držet i skvěle jedoucí Martin Gbelec, a to přesto, že jel se slabší motorkou (50 ccm oproti 70 ccm). Pořadí v cíli: Kolek, Nechanický, Marx.

MiniGP 80 Senior

Třídu MiniGP 80 Senior v sobotu trápily ze všeho nejvíc technické problémy. Dan Havrda doplatil na zadřené šoupátko karburátoru, Tomáš Daněk se zlobil se spojkou a Stanislavu Faitovi se pro změnu přetrhl řetěz. Za této situace v sobotu 2x vyhrál Jakub Novák. Do neděle se ale všechno opravilo, tedy téměř všechno, protože Stanislavu Faitovi praskl v neděli řetěz podruhé. Jakub Novák odstartoval do prvního závodu jako první, ale spadl, poškodil si řadicí páku a musel dokroužit závod na trojku. Chuť si ale spravil ve druhém závodě, který opět vyhrál. Celkovým nedělním vítězem se však stal Dan Havrda.

Další, již poslední závod seriálu MEZ PČR 2012 se jede 15. – 16. 09 2012 na autodromu ve Vysokém Mýtě.

Výsledky (celkově, popř. z neděle):

Skútr 50 série 1. Karník Luboš

2. Blaha Lukáš

3. Punčochář Luděk

Skútr 50 1. Krejčí Andre

2. Augusta Martin

3. Devátý Rostislav

Skútr 70 1. Pavel Gellner

2. Stehlík Milan

3. Gudába Martin

MiniGP 50

1. Gbelec Martin

2. Arnaud Friedrich

3. Freitag Philip

MiniGP E 70 Junior

1. Kolek Michal

2. Nechanický Pavel

3. Marx Martin

MiniGP E 80 Senior

1. Havrda Daniel

2. Novák Jakub

3. Daněk Tomáš

MiniMoto Junior A

1. Vostatek Ondřej

2. Simon Lukáš

3. Kocourek Jonáš

MiniMoto Junior B

1. Svoboda Petr

2. Strnadová Markéta

3. Jadrný Petr

MiniMoto Junior Open 40

1. Daňhelková Dita

2. Mrkývka Jiří

3. Podzimek Jiří

MiniMoto Senior Open 40

1. Štipčák Jaroslav

2. Kadeřábek Jiří

3. Brož Pavel

MiniMoto Senior Open 50

1. Bromovský Vít

2. Veselý Pavel

3. Bican PetrFatal error: Call to undefined function dieErrorMsg() in /data/web/virtuals/329180/virtual/www/domains/skutrmania.cz/novinky.php on line 178
Copyright © 2010-2020 Skutrmania.cz