fotka

Yamaha D'elight

  • autor: Karel Kadrnožka

Yamaha D'elight je novinka pro rok 2017 v segmentu městských kompaktů. D'elight vsází především na zajímavý a stylový design, ten upoutá na první pohled. Elegantní a agilní design je to, co ve městském provozu rádi vídáme. Nejvýraznějším prvkem je jednoznačně přední světlomet. Vyšší přední kapota s integrovanými směrovkami a s ozdobnými chromovými prvky rozbíjí její jednotvárnost. Přední kapota se plynule svažuje do prostoru pro nohy.

Příjemně měkké sedlo, i když není nijak výrazně tvarované vyhoví i na delší přesuny. Sedlo neklouže ani při jízdě v džínách a to ani při razantnějším brždění. Délka sedla je naprosto vyhovující i při jízdě ve dvou.

Na přístrojové desce najdeme standartní prvky ovládání, dominuje zde ukazatel rychlosti, ukazatel hladiny paliva, denní stav kilometrů a další nezbytné kontrolky. Čitelnost údajů z přístrojové desky byla dostačující, pouze při ostrém slunečním světle čitelnost slábla. Kolem přístrojové desky je pohledný chromovaný rámeček, který rozbíjí jednolitost, ale zároveň není nijak výrazný. V prostotu kolen je standartní háček na zavěšení tašky či batohu.

Úložný prostor pod sedačkou se otevírá přes klíček v zapalování TCI, zapalování je osazeno krytkou klíčové dirky, které lze ovládat pomocí druhé strany klíče. Úložný prostor je v této kategorii nadprůměrný, bez obav se tam vejde přilba a zbyde mnoho místa pro další věci.

Nízko posazené úzké sedlo zajišťuje, že D'elight vyhovuje i menším postavám. S nízkým posedem, nízkou hmotností a rozvorem kol 1275 mm je manipulace velmi snadná. Proto D'elight bude vyhovovat spíše dívkám. Podlaha nabízí slušný prostor na nohy, což oceníme především při delších přesunech.

Spolujezdcovo pohodlí je zajištěno pogumovanými stupačkami a velkými plně uchopitelnými madly.

O pohon stylového kompaktu se stará hospodárný jednoválcový 4taktní, vzduchem chlazený motor Blue Core o zdvihovém objemu 125cc s adekvátně seřízeným podvozkem a s automatickou převodovkou s variátorem. Maximální výkon motoru je v 6 750 ot/min a dává 6,2 Kw, Maximální točivý moment je v 5 250 ot/min a dává 9,8 Nm. Z toho vyplývá, že po svižnější akceleraci se žádného nárůstu výkonu nedočkáme. Avšak pro městský provoz je tento výkon dostačující. Nástup výkonu je plynulý a odezva na plyn okamžitá. Chod motoru je ukázkový, nejsou cítit téměř žádné vibrace i v nejvyšších otáčkách. Hospodárný motor si vystačí s 1,42l/ 100 km při rychlosti 45 km/hod. Pro klasický městský provoz spotřeba činí zhruba 2 l/100 km, což umožňuje bezpečný dojezd zhruba 250 km. Celkový objem palivové nádrže činí 5,5l.

Jak již bylo zmíněno, nízká hmotnost konstrukce 99 kg, v kombinaci s úzkými řídítky zajišťují nadprůměrně dobrou ovladatelnost a uvolněnou jízdní polohu.

D'elight je určen především pro provoz ve městě a v jeho blízkém okolí. I když je možnost pořídit originální kufr a držák na kufr od Yamahy, do 30l kufru se vejde helma a opět zbyde místo na pár maličkostí. Přesto na žádné cestování tento stroj není určen. Nejvíce tomu napovídají malá kola s rozměry Přední pneumatiky 90/ 90- 12 a zadní pneumatiky 100/ 90- 10. Menší kola zajišťují prvotřídní ovladatelnost navzdory pohodlí při přejíždění nerovností. O kompenzaci se snaží systém předního odpružení teleskopickou vidlicí se zdvihem 81 mm a systém zadního odpružení kyvnou vidlicí se zdvihem 68 mm.

Na kvalitním asfaltu se D'elight chová kultivovaně a přes nízkou hmotnost konstrukce se nijak nekroutí a kola neodskakují. Lehká konstrukce se projeví až při jízdě po špatné vozovce, kdy přes zadní kolo začnou jít rázy.

Brzdný systém je umírněný, nevyděsí svým nástupem brzdného účinku, ale dokáže spolehlivě zastavit, i když pro agresivnější brždění je třeba vyvinout větší sílu. Přední brzda je Hydraulická kotoučová s Ø 180 mm a zadní brzda je bubnová s Ø 152 mm.

Yamaha D'elight s cenou okolo 50 000 Kč je velmi zajímavý městský kompakt s obsahem necelých 125 cc, na který platí řidičské oprávnění na automobil. Je nabízen ve více barevných kombinacích: bílá (Milky White), černá (Diamond Black) a červená (Lava Red). V sortimentu dále je nabízeno i orginální příslušenství od Yamahy a to 30l horní box city a sada zadního nosiče.

Další články z rubriky:    Fatal error: Call to undefined function dieErrorMsg() in /data/web/virtuals/317284/virtual/www/domains/skutrmania.cz/novinky.php on line 178
    Copyright © 2010-2020 Skutrmania.cz