fotka

Jízda v koloně aut

 • vydáno: 29.3.2016
 • autor: Matěj Oliva, Foto: Jan Altner

Jízda na skútru s sebou nese kromě pohodlného parkování a nízké spotřeby také benefit úzkého vozidla, které se protáhne třeba i mezi vozidly v koloně. Hned na úvod ale musím říct, že taková jízda je ČR nelegální a pokud chcete číst dál, tak jen na své vlastní nebezpečí.

I když my jsme ještě pozadu, ledy se už pomalu hýbají a třeba Francie už jízdu mezi stojícími vozidly oficiálně povolila i když samozřejmě s jasně danými pravidly, jako je třeba omezená rychlost takové jízdy. U nás je předjíždění mezi vozidly zakázané, i když policicí v drtivé většině případů tolerované. Problém samozřejmě nastává při případné kolizi, kdy jde vina čistě na vaši hlavu a nic s tím neuděláte. Toto riziko je třeba si uvědomit a mezi auty se pohybovat maximálně opatrně.

V podslední době naštěstí řidiči dostávají rozum a skútry alespoň v hlavním městě celkem tolerují, když zrovna nesnídají, nepíší mail, nebo netelefonují, pokusí se vám uhnout. Naposledy mi paní ve velkém SUV vidíc mou zoufalost v obličeji, když jsem hledal skulinku jak jí objet sklopila zrcátko. Taky milé:-)

Na druhou stranu i když by vozilda mezi sebou měla nechávat maximální odstup, většinou se tak neděje a když se navíc potkají vedle sebe dva náklaďáky, ani to nejde. V tu chvíli musí nastoupit vaše trpělivost, nebo šikovnost. Uvědomte si také, že řidič náklaďáku o vás vůbec nemusí vědět a nemůžete mu to mít za zlé. Vy jste ten, kdo tam nemá co dělat. Největší pozor si ale dejte na náhle vybočující auta. Můžou se třeba vyhýbat kanálu, nebo chtít rychle změnit pruh. Většinou to na nich poznáte. Snažte se sledovat, kam směřují kola a pokud můžete, podívejte se na řidiče. Mnohé to vypoví. Snažte se také být co nejlépe vidět a být předvídatelní. Držte se naznačeného směru, za jízdy se nekymácejte, jezděte plynule.

Jinak platí jednoduchá poučka a to být připraven kdykoliv na cokoliv. V koloně jeďte vždy s plnou koncentrací, připravte se na prudké brzdění a stále mějte prsty na brzdových páčkách. Pokud jezdíte se zimní dekou, dejte si pozor, aby se vám o ni nezachytily nohy, když je potřebujete dát rychle na zem. A pamatjte také, že skútr je široký jako vaše zrcátka, když projdou ony, projedete i vy. Přejeme vám hodně šťastných kilometrů nejen v ucpaných městech!

Další články z rubriky:

  reklama

  Novinky na SKUTRMANIA.CZ
  Novinky na QUADWEB.CZ
  Novinky na OFFROADWEB.CZ
  Copyright © 2010-2017 Skutrmania.cz