fotka

Zimní výbava včera a dnes

 • vydáno: 2.11.2015
 • autor: Matěj Oliva, Foto: František Chobot

Vzhledem k tomu, že o zimní výbavě na skútr jsme už párkrát psali a zkoušeli jí na několika modelech skútrů i na zimním srazu Elefantentreffen a meziročně se žádná velká novinka v naší výbavě nevyskytla, rozhodli jsme se vyzkoušet, jak dobře se s moderními vymoženostmi máme ve srovnání s dobami dávno minulými.

Pro srovnání jsme vybrali naší Vespu LX 125, která je osazena "sloníma ušima" od iXS a ČZ 175/501 z roku 1962, to aby se výbava ke strojům i tématicky hodila.

Vzhledem k tomu, že ještě nebyla nijak drastická zima, nebylo nutné jít do úplných extrémů, ale na druhou stranu na lehkou bundu to rozhodně nebylo. Na Vespu jsem tedy oblékl svetr a přes něj textilní bundu Belstaff se zimní vložkou. Na nohy kožené boty Stylmartin s chrániči určené na motorku a na skútr. Pod džíny s kevlarem ještě thermoprádlo. Na ruce jsem pak nasadil rukavice Hravarssons do chladného počasí, které jsme testovali v našem skotském testu.

V roce 1962 si o thermoprádle a dečce na kolena mohli nechat jen zdát. Maximum byly "Jägrovky", svetr, "vaťák" a rudé právo pod něj, aby netáhlo. A přesně to jsme v různých modifikacích oblékli na druhého jezdce. Právo už sice není tak rudé jako dřív, ale své tepelně izolační vlastnosti si uchovalo dokonale. Kabát a zateplené dělnické kalhoty pak dokonale dokreslují atmosféru stejně jako Čezeta.

A musíme se přiznat, že to nefunguje vůbec špatně. Silná vrstva je prostě silná vrstva a funguje, stejně jako izolují noviny. Přiznejme si ale při vší úctě, že elegantně to rozhodně nepůsobí.

Ano, pokud jste na podzim jezdili každé ráno do vedlejší vsi do JZD, nebo jiné fabriky, bylo to v pohodě, jedny hadry se vyměnili za jiné a bylo to celkem normální, ale dovedete si představit dnes v takovém outfitu dorazit do kanceláře, do banky, nebo možná jen do obchodu?

V lepším případě vás jen vykáží, v horším pocítíte horlivost ochranky. Moderní skútrista si naopak pod zimní bundu, rukavice a "psí dečku" může v klidu obléct běžné civilní oblečení, nebo třeba oblek, který doveze čistý a suchý, pak stačí zimní část výbavy odložit a ponořit se do pracovního dne. Cesta zpět je pak stejně snadná.

V našem rychlém minitestu jsme se přesvědčili, že některé techniky našich otců fungují dodnes a celkem bez problému. Také jsme se přesvědčili, že některé deníky fungují stále lépe jako izolace. Stejně tak jsme ale zjistili, že pokrok prostě nezastavíte a pokud si chcete kromě tepla zachovat i trochu té elegance, je lepší sáhnout po něčem modernějším, než je vaťák a zmuchlané noviny.

Další články z rubriky:

  reklama

  Novinky na SKUTRMANIA.CZ
  Novinky na QUADWEB.CZ
  Novinky na OFFROADWEB.CZ
  Copyright © 2010-2017 Skutrmania.cz