fotka

Navigace z mobilu s držáky Interphone

  • autor: FilipT, foto: František Chobot

Slušná speciální GPS navigace na skútr většinou stojí hodně přes deset tisíc korun a stejně ji využijete jen párkrát do roka. Proč tedy nevyužít toho, že většina lidí už dnes má chytrý telefon, kam si snadno nainstalujete nějakou offline navigaci (např. bezplatný Mapfactor Navigator apod.)? Pak už stačí jen vodotěsné průhledné pouzdro na řídítka a můžete vyrazit.

Někdo jezdí rád jenom s mapou nahoře na tankvaku, jiný radši pořídí speciální motorkářskou navigaci třeba i jen na jednu dovolenou. Jako optimální řešení v poměru cena/výkon je v dnešní době nějaké pouzdro na mobil s uchycením na řídítka. My jsme vyzkoušeli univerzální pouzdro Interphone určené na větší mobily, v nabídce je i řada specializovaných pouzder třeba na nové iphony nebo S5 a S6.

Pouzdro s držákem má robustní konstrukci a je znát, že je dělané speciálně pro motorky. Před rokem jsem v nouzi zkusil použít levné pouzdro na jízdní kolo, bohužel při větší zátěži na motorce brzy odešel zip a byl jsem rád, že jsem nepřišel o mobil... V nabídce Interphonu je univerzální držák, který díky nastavitelnému kloubu zaručuje možnost montáže prakticky na jakékoli trubkové řídítko. Pokud máte velká řídítka krytá plasty, což je také častý příklad skútrů, můžete použít držák s páskou pro skútry, případně zkusit uchycení na stopku zrcátka. každopádně ale máte jistotu, že v sortimentu Interphhonu najdete vhodné uchycení pro každý stroj.

Optimální je uchycení co nejvíce v zorném poli řidiče, toto univerzální řešení s překryvnou slídou je totiž zvláště na slunci hůř vidět a luštit ukazatel směru upřeným pohledem na mobil místo na silnici zrovna neprospívá bezpečnosti. Proto se nám osvědčilo navigaci v mobilu zkombinovat s bluetooth připojením s interkomem Interphone v přilbě – pak už za jízdy můžete v pohodě vypnout displej mobilu a jen poslouchat hlasovou navigaci. Tím navíc taky ušetříte baterii a mobil vydrží déle v provozu. Nevýhoda je také horší ovládání přes slídu, k práci s dotykovým displejem asi budete muset mobil většinou vytáhnout ven a provést potřebné změny nastavení během zastávky – ale to obecně doporučuji i u speciálních motocyklových navigací, ono zadávat za jízdy adresy do navigace si při řízení motorky koleduje o průšvih! Využití s interkomem Interphone samozřejmě přináší i další výhody jako telefonování za jízdy či poslech hudby z telefonu.

Nabíjení je u těchto univerzálních pouzder trochu problém, protože mobily při navigaci dost rychle vycucnou baterii. Pokud vyrážíte na několikadenní dovolenou, vyplatí se k telefonu v pouzdru ještě zapojit napájecí kablík a opatrně jej mezi sponami zipu vyvést ven do adaptéru v zásuvce nebo přímo baterii motocyklu – zásuvku s kabely koupíte za 100-200 korun ve větších obchodech s autodíly. Jen za většího deště asi bude lepší takto vyvedené napájení odpojit a zip úplně dovřít. Specializovaná pouzdra například pro Samsungy či iphony už mají integrovaný otvor pro napájecí kabel.

Po absolvování jedné sezóny můžeme toto řešení jedině pochválit, umožní vám to přendávat držák z motorky na motorku či skútr, půjčovat si ho mezi přáteli či používat různé telefony, což se také může na dovolené hodit (například když jeden telefon přestane fungovat, nouzově použijete nějakou jednoduchou aplikaci v telefonu spolujezdkyně.....).

Další články z rubriky:    Fatal error: Call to undefined function dieErrorMsg() in /data/web/virtuals/306600/virtual/www/domains/skutrmania.cz/novinky.php on line 178
    Copyright © 2010-2020 Skutrmania.cz