fotka

WalkCar, pojízdný notebook budoucnosti

  • autor: FilipT

Budoucnost je ve znamení individuálního transportu jako doplňku rychlé hromadné dopravy. A na to sází designér vozidla WalkCar – i když tomuhle už se skoro nedá říkat vozidlo, vždyť to vypadá jako notebook s kolečky... a taky to v sobě má zhruba stejně elektroniky.

Zatím jde o prototyp, který by měl jít do výroby příští rok. Jde o zdánlivě jednoduché vozítko – kovová destička na čtyřech kolečkách a vypadá to jako mobilní podstavec pod květináč, jaký si koupíte v prodejnách Ikea. Ve skutečnosti je ale tahle věc nabitá elektronikou a několika gyroskopy, díky kterým nabízí neuvěřitelnou jízdní stabilitu, podobně jako vozítka Segway. Proto také asi nejlépe sedí označení „gyropod“

Motorizovaná elektrická deska má rozměry stojací plochy pouhých 20 cm x 20 cm, pod kterou jsou dvě poháněná kola a dvě závěsná kolečka. Stejně jako u vozítek Segway i zde elektronika neustále sleduje náklony jezdce a podle toho přesně reaguje a simuluje naši pohybovou intuici. Problém nejsou ani malá kolečka – sice jen obtížně překonávají nerovnosti a spáry v asfaltu, ale elektronika a elektromotor vždy vše stihnout vyrovnat a zvýší výkon, takže nic nepoznáte. A zvládne i tlačení vozíku.

Baterie Lithium-Ion dovoluje cestování do vzdálenosti 12 km při maximální rychlosti 10 km/h, pak je třeba ji dát na 3 hodiny nabít. To zatím neslibuje žádný převrat v oblasti dopravy lidí do zaměstnání či roznáškové služby, ale může to mít hodně zájemců z řad osob se sníženou pohyblivostí a lékařství. V současné době je projekt WalkCar vystaven na portálu Kickstarter, kde sbírá finance na rozjezd výroby plánovaný v roce 2016.

Video – jak vypadá budoucnost

Další články z rubriky:    Fatal error: Call to undefined function dieErrorMsg() in /data/web/virtuals/306600/virtual/www/domains/skutrmania.cz/novinky.php on line 178
    Copyright © 2010-2020 Skutrmania.cz