fotka

Vespa GTS 300 Super Sport ABS/ASR

  • vydáno: 10.8.2015
  • autor: FilipT, foto: František Chobot

Pro většinu milovníků skútrů je značka Vespa prostě „nejvíc“. A v nabídce strojů Vespa je zase „nejvíc“ třístovková řada GTS. Nejen kvůli nejsilnějšímu motoru, ale hlavně kvůli vyspělé konstrukci a podvozku, který se i přes tradiční řešení vycházející ze slavné historie této značky může směle poměřovat s nejmodernějšími maxiskútry této třídy. No a v řadě GTS je zase „nejvíc“ verze Super Sport!

Před pár lety jsme důkladně vyzkoušeli Vespu GTS 300 Super v příplatkovém provedení Sport a dnes budeme jezdit na nové verzi představené pro sezónu 2014. Na první pohled jsou změny jen nepatrné – přední čiré směrovky jsou rozdělené na dvě části a obsahují denní LED svícení, takže stroj je v provozu za snížené viditelnosti podstatně líp vidět.

Další změnou je nová přístrojovka, která navazuje na trochu jiný designový styl, který Vespa zahájila s modely Primavera a Sprint. Je to až neuvěřitelné, jak taková malá změna dokáže změnit pocit z jízdy. Nová přístrojovka totiž vyznává styl retro a vypadá jako vystřižená z aut padesátých let, modernu prozrazuje jen displej s palubním počítačem zahrnujícím i palivoměr.

To hlavní zůstává - klasický design i klasická konstrukce všech strojů Vespa se samonosnou „karoserií“ z lisované oceli, k tomu jednostranné zavěšení kol či odpružení předního kola pomocí závěsného ramene s hydraulickým tlumičem. A tady je asi hlavní inovace proti předchozímu modelu, nové zavěšení předního kola ESS pomocí jednoho čemu místo šroubů s delším zdvihem a nižšími třecími sílami (podle výrobce až o 50 %). A když se vydáváme na rozbité silnice a kočičí hlavy kolem Strahova, je to docela znát.

Nová GTS si ve ztížených podmínkách vede o něco lépe a já se nestačím divit, co všechno relativně malá dvanáctipalcová kola v zatáčce v pohodě zvládnou! Až větší díry se projeví hlavně na zadním kole, na kterém je přeci jen velká neodpružená hmota v motoru a variátoru, to je ovšem vlastní všem skútrům. Malá kola oceníte v tlačenici, ve městě pak není problém s perfektně nastaveným variátorem se pomalu otočit i v úzké uličce, aniž byste museli dávat nohy na zem.

Čtyřdobý jednoválec typu Quasar se čtyřmi ventily a zdvihovým objemem 278 ccm dává maximální výkon 22 koní, ale hlavně točivý moment 22,3 Nm s maximem již ve středních otáčkách 5000 ot/min. Právě ten totiž za jízdy opravdu oceníte. Jen málokterý skútr v této kategorii umí v osmdesátce po otočení plynem tak pěkně zatáhnout dopředu a pružně zrychlovat! Celkově GTS začíná docházet dech až kolem 120 km/h a ručičku tachometru se mi podařilo na rovině vytlačit až někam ke 140tce. Tato nejvyšší motorizace od Vespy se výborně hodí i na jízdu ve dvou či přesuny s částí trasy po dálnicích.

Další modernizací pro 2014 je pak možnost objednání se dvoukanálovým systémem ABS společně s kontrolou trakce zadního kola ASR. To oceníte hlavně za deště, kdy třístovkový motor a vyšší hmotnost přeci jen dokážou občas znejistit vedení stroje. Nám během testu nepršelo, takže mohu jen podat zprávu, že ABS na suchu prakticky nepocítíte a zasahuje opravdu až když je to kriticky potřeba a nijak nevadí ani nesnižuje požitek z rychlejšího svezení.

Ještě v minulém redakčním testu předchozí verze GTS jsme si posteskli nad menším zavazadlovým prostorem – a ejhle, nová GTS 2014 má zvětšený kufr! Vejdou se sem 2 otevřené jetky, sedlo je navíc vylepšené o novou výstelku a potah. Pod sedlem pak najdete USB port pro dobíjení mobilu.

A poslední vylepšení – modely GTS si můžete objednat i se systémem VMP (Vespa multimedia platform), takže stroj bude komunikovat s vaším chytrým telefonem a v každém okamžiku vám řekne základní údaje jako rychlost, otáčky či spotřebu, ale bude fungovat i jako navigace a bude sledovat třeba i stav pneumatik. Milá drobnost je pak funkce Vespa "finder", která vás dovede na místo, kde jsme stroj zaparkovali.

Vespa GTS 300 ABS/ASR představuje perfektní důkaz toho, že krása a image jdou skvěle sloučit s moderními technologiemi a užitnou hodnotou. Zvládne dojíždění do práce v centru i výlety na další vzdálenosti a ještě přinese slušnou porci potěšení z jízdy a požitek z vlastnictví výjimečného stroje. A cenový rozdíl zhruba dvacet tisíc proti standardní verzi za to opravdu stojí.

Další články z rubriky:

    Copyright © 2010-2020 Skutrmania.cz