fotka

Povinné ručení pro skútry

 • vydáno: 3.6.2015
 • autor: Skutrmania.cz

Mám nový skútr, platí se i na malé skútry do 50 ccm povinné ručení? A co na elektroskútry? A elektrokola? Takové otázky nám čas od času chodí do redakce, takže bude na místě to vše shrnout.

Základní pravidlo nám sděluje zákon (předpis 168/1999 sb.), který říká, že pojištění odpovědnosti z provozu vozidla musí mít každé vozidlo, které podléhá registraci silničních vozidel vedené podle zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Je tu i pár výjimek, například vozidla policie či záchranky... Ale ve zkratce dnes platí, že cokoli má registrační značku, musí mít také uzavřeno tzv. povinné ručení. A to platí i pro některé starší mopedy, např. Babety, které byly v prodeji před dvaceti lety a nikdy registrační značku neměly. Takže i malé skútry padesátky a stopětadvacítky, které můžete řídit s kategorií A1 přidávané automaticky k řidičáku na auto.

Jak je to s elektroskútry a elektrokoly? Na to už jsme vlastně odpověděli v předchozím odstavci. I elektroskútry musí mít uzavřeno povinné ručení, dobrou zprávou je, že pojišťovny obvykle pojistné počítají podle výkonu, no a elektrický pohon je hlavně o mohutném krouťáku, ale papírový výkon mívá poměrně malý, takže budete platit přibližně stovku až dvě ročně. Na tzv. elektrokola s pomocným pohonem do 250W se nahlíží stejně jako na jízdní kola, takže nepotřebují žádné povinné ručení ani řidičský průkaz.

Pokud byste na silnice vyrazili bez předchozího uzavření povinného ručení, hrozí vám hned několik problémů – v případě silniční kontroly mastná pokuta 5tis-40tis Kč a zákaz řízení až na dobu jednoho roku. Pokud navíc speciální organizace nazývaná Česká kancelář pojistitelů z výpisů z registrů vozidel zjistí, že máte přihlášený skútr bez sjednaného platného povinného ručení, může po vás i zpětně po delší době chtít uhradit zákonný příspěvek do Garančního fondu! No a v případě nehody je to jasné, škoda na majetku ostatních by bez pojistky šla za vámi.

Pro skútry a motocykly je na trhu pojistek zajímavý produkt - sezónní povinné ručení skútrů, které se dá sjednat (také online například zde) na zvolenou část roku. V případě tohoto typu smlouvy dostanete celoroční zelenou kartu, která potvrzuj platnost tohoto pojištění ve většině evropských zemí. A hlavně je váš skútr v databázi České kanceláře pojistitelů vedený jako pojištěná po celý rok a není nutné dávat registrační značku do depozitu. Díky tomu je sezónní pojistka levnější, jen nesmíte jezdit v měsících, které jste si při sjednání pojistky nezaplatili. I zde můžete využít výhod internetu a při hledání optimální pojistky využít online kalkulačky povinného ručení.

A ještě malý pohled do historie - první plošné povinné ručení u nás se datuje již od roku 1925, kdy ale platilo pouze pro letadla ;-) Na automobily a motocykly se pak rozšířilo až od roku 1935, ovšem toto pojištění se uzavíralo pouze na řidiče a zvláště jmenovitě i na další osoby, které mohly daný automobil či motocykl řídit. To se změnilo na dnešní podobu pojištění vozidel v roce 1950.

Další články z rubriky:

  reklama

  Novinky na SKUTRMANIA.CZ
  Novinky na QUADWEB.CZ
  Novinky na OFFROADWEB.CZ
  Copyright © 2010-2017 Skutrmania.cz