fotka

Gogoro Smart Scooter

  • vydáno: 9.1.2015
  • autor: FilipT

Elektrický skútr, u kterého trvá dobití baterie kratší dobu, než natankování benzínu do klasického skútru? To by mohlo mít úspěch – i když v tom je trik, místo dobíjení si na "pumpě" u stojanu prostě vyměníte své vybité baterie za nabité.

To, kvůli čemu zatím žádný z projektů na masové rozšíření elektroskútrů moc neuspěl, možná právě vyřešil taiwanský výrobce Gogoro s projektem Smartscooter. Přichází totiž nejen s designově i technicky hodně povedeným skútrem, ale hlavně s dobře vymyšlenou infrastrukturou pro jeho provoz.

Místo čekání na dokonalejší baterie s rychlejším nabíjením zavádí Gogoro program rychlé výměny menších baterií. V tom mu pomáhá i koncern HTC, který známe hlavně jako výrobce mobilních telefonů. A výměnné baterie by se mohly postupně zapojit i do dalších typů vozidel a nástrojů a tím by měla klesnout jejich cena nejméně o polovinu. Celé to bude fungovat vlastně tak trochu podobně, jako u nás plynové tlakové lahve – jednu si koupíte a pak už si ji jen vyměňujete za plnou většinou u čerpacích stanic.

Gogoro Smartscooter se navíc dokáže "naučit" jízdní styl jezdce a pomocí toho umí optimalizovat dojezd i naplánovat výměny bateriových článků. Jako pohon slouží elektromotor o výkonu 8,6 koní, který posílá energii na zadní kolo pomocí řemenu. Skútr umí zrychlit 0-50 km/h za 4,2 sekund a dosáhnout maximální rychlosti až 95 km/h, pak ale dojezd klesá až na polovinu z udávaných 160 km.

Bateriové stanice GoStation lze instalovat kdekoli v dosahu elektřiny a jsou chytře vymyšlené tak, aby jich šlo podle potřeby osadit několik vedle sebe. Baterie samotné v sobě mají chytrý čip a neustále komunikují s chytrým mobilním telefonem jezdce. Proto v každém okamžiku vědí, kdy bude potřeba je vyměnit za dobité a kde nejblíže je k dispozici čerstvá zásoba energie.

Baterie Gogoro obsahují lithium-ionové články Panasonic 18650, které jsou používán například i ve vozech Tesla Model S a při použití dvojice baterií je dojezd skútru 160 km. Pak stačí jen na chvilku zastavit u výměnné stanice a prohodit je za nabité. Ty ovšem dostanete jen tehdy, když předtím do výměníku odevzdáte svoje vybité...

Video

Další články z rubriky:    Fatal error: Call to undefined function dieErrorMsg() in /data/web/virtuals/191317/virtual/www/domains/skutrmania.cz/novinky.php on line 181
    
    Copyright © 2010-2019 Skutrmania.cz