fotka

Statistiky 2012 - registrace motocyklů a skútrů

 • vydáno: 9.1.2013
 • autor: FilipT, zdroj: SDA

Pokles prodejů nových strojů bohužel 2012 bohužel pokračoval v sestupné tendenci. V roce 2012 bylo v ČR podle statistik SDA registrováno celkem 15 212 nových motocyklů a čtyřkolek. Hodně se ale změnilo pořadí značek i podíly jednotlivých kubatur! Nejprodávanější značkou je letos jednoznačně Honda, která dokázala zvýšit prodeje o téměř o polovinu a obsadila první pozici s téměř dvojnásobným náskokem proti dalším v pořadí.

Registrace nových motocyklů v roce 2012 klesly oproti roku 2011 (viz loňské statistiky) o 8,73% (z 16 667 ks na 15 212 ks, tj o 1 455 ks). Jak můžete vidět z následující tabulky, motocyklový trh se tak celkově vrací někde na úroveň z roku 2005.

V následujícím grafu je srovnání registrací za poslední tři roky podle měsíců. Ukazuje se, že se motorky kupují stále více na jaře, zatímco ještě v roce 2010 to bylo hlavně v létě.

Když se podíváme na zastoupení jednotlivých značek bez ohledu na rozdělení mezi motocykly, skútry, mopedy a čtyřkolky, vychází jako jasný vítěz Honda. Ta dokázala zvýšit prodeje téměř o polovinu (předloni 1133, loňský rok 1656!) má dvojnásobný objem prodejů než druhá Yamaha (835). S těsným rozdílem následuje čtveřice skútrových značek Maxon (795), Kymco (683) a Piaggio (624). Právě Kymco a Piaggio také vykázaly pořádný nárůst - z toho lze usoudit, že za úspěchy zmíněných značek stojí hlavně počínající větší zájem o skútry 125 ccm, které lze od letoška řídit jen s oprávněním na auto.

O rozdělení podle objemových tříd a větším zájmu o stopětadvacítky ostatně svědčí i následující graf. (Pouze přibližné rozdělení, neuvádíme kategorii Nezařazeno a Jiné)

A jak si vlastně hlavní značky vedou, když se podíváme pouze na stopětadvacítky (výsledky nejsou plně přesné, neuvažujeme kategorii "Nezařazeno"):

Jak to vypadá, když se podíváme jen na značky, které prodávají velké motocykly? V následujícím grafu najdete údaje o registracích motocyklů nad 125 ccm. Graf je pouze orientační, ke každé značce jsme přičetli poměrný podíl z nezařazených strojů dané značky který připadá nad 125 ccm.

A na závěr ještě nakoukneme na trh ojetin. Zájem o ojeté motocykly se soustřeďuje na Hondu a Yamahu, hned v závěsu jsou v počtech registrací Suzuki a BMW.

Další články z rubriky:

  reklama

  Novinky na SKUTRMANIA.CZ
  Novinky na QUADWEB.CZ
  Novinky na OFFROADWEB.CZ
  Copyright © 2010-2017 Skutrmania.cz