fotka

Ghost LS - koncept elektroskútru

  • autor: FilipT

Na počítačových 3D designových konceptech se skvěle ukazuje, co nás čeká v budoucnosti a kam bude směřovat další vývoj. Podívejte se na jednu ukázku od francouzského autora Stéphane Fougèra.

Koncept s názvem Ghost LS samozřejmě využívá pohon budoucnosti - elektřinu. Spalovací motory totiž právě u skútrů musí čelit stále přísnějším nárokům na emisní zátěž a je zřejmé, že elektroskútry si budou ukrajovat stále větší podíl na trhu. U městských skútrů totiž není takový nárok na výkon, takže stačí i stačí elektromotor. Ten je navíc podstatně jednodušší a nenáročnější na údržbu i servis než spalovací motor, nemusí se zajíždět, zahřívat před jízdou - všechna pro a proti jsme nakonec shrnuli při letošním redakčním testu skútru Akumoto.

Ghost LS ukazuje budoucnost - cílem autora bylo navrhnout stroj budoucnosti na špici své kategorie. Na jezdce tak bude čekat třeba palubní počítač s vestavěnou navigací a dotykovým displejem, na kterém si řidič může navolit výkonové režimy, osvětlení ale třeba i nastavení odpružení. Konstrukce skútru využívá automobilové technologie a zahrnuje kombinaci polymerů a ocelové skořepiny. Toto výjimečně pevné řešení by přitom mělo i s bateriemi umístěnými pod podlážkou zajistit hmotnost na úrovni dnešních klasických stopětadvacítek.

Tím nejzajímavějším řešením je ovšem návrh pohonu. Ten zahrnuje hlavní elektromotor v náboji zadního kola a malý pomocný elektromotor v předním kole. Tato technika umožňuje využívat rekuperaci energie i při silnějším brzdění pomocí předního kola, ale také třeba korekce stopy při průjezdu zatáčkou!

Další články z rubriky:    Fatal error: Call to undefined function dieErrorMsg() in /data/web/virtuals/306600/virtual/www/domains/skutrmania.cz/novinky.php on line 180
    Copyright © 2010-2020 Skutrmania.cz