fotka

Elegance do města od iXS

  • autor: FilipT

Oblečení na skútr musí poskytovat ochranu proti počasí i dostatek bezpečí díky odolným materiálům a chráničům na exponovaných místech. Na druhou stranu obvykle působí dost sportovně a nehodí například na cestu na důležité jednání nebo módní nákupy. Letošní sezónu jsme ovšem na vlastní kůži vyzkoušeli dvě elegantní bundy od iXS, které jdou proti tomuto trendu.

Možná jste také narazili na situaci, kdy vaše slečna při příjezdu na nějakou akci konstatuje, že tam přece nepůjde v motorkářské bundě s chrániči a vy musíte najít místo pod sedlem ještě na běžnou civilní bundu. Nebo občas vyrazíte na důležité jednání a jedete radši jen v saku, než abyste na místo dorazili v křiklavé motobundě? A přesně pro takové situace nabízí značky iXS „civilní“ kolekci Elegance do města. V redakci jsme během sezóny odzkoušeli dvě bundy - světlou pánskou bundu Sarago a tmavou dámskou bundu Michigan.

Dámská MICHIGAN s kapucí a kožíškem

Bunda se zimní vložkou, králičím kožíškem u krku a odepínatelnou kapucí na první pohled vypadá jako luxusní módní dámská bundička a vůbec byste do ní neřekli, že jde o motobundu - klame hlavně ten kožešinový límec. A přitom i přes elegantní design vydrží pár hodin jízdy v dešti a se zimní vložkou v ní nikdy nebyla zima!

Zapínání u krku i stahování rukávů a boků je přitom chytře vymyšlené, že dovnitř nebude foukat v žádné rychlosti. Hlavní zip je z obou stran krytý další vrstvou. No a po odepnutí zimní vložky, kapuci a kožešinového límce zase dostanete slušnou letní bundu, která větrá i v horku díky membráně soltoTEX®. Ovšem na teploty kolem třicítky už to není, tady už by chybělo pár větracích průduchů.

Použitá černá tkanina je tak akorát tuhá, aby se zbytečně nevlnila a dobře drží na místě certifikované CE chrániče na ramenou a loktech. Chrániče přitom nejsou zvenku nijak zvlášť vidět, ale po obléknutí okamžitě cítíte, že jsou na správných místech a že ani při pádu nehrozí jejich posunutí, jako je tomu u levnějších textilních bund. Bunda je přitom tak chytře šitá, že nabízí dobrou ergonomii a držení řídítek za jízdy na skútru, a přitom při civilním nošení se nikde nic nevydouvá. Komfort ještě doplňují 4 vnější kapsy a 1 vnitřní kapsa. Na všech prvcích upevnění, zipech i sponách je znát, že jde o tu nejvyšší kvalitu a že se myslelo i na manipulaci v rukavicích.

Do bundy můžete vložit polyuretanový chránič páteře s CE certifikací, který drží pevně na místě díky uchycení pomocí suchých zipů - nebo jej můžete vyndat a dát přednost klasickému páteřáku, který přeci jen zajistí vyšší stupeň ochrany. Chrániče lze snadno vyndat a zase nandat, takže třeba na dovolené bundu využijete i mimo motorku. Bezpečnost podporují i decentní reflexní lemy, které ve dne nejsou patrné a objeví se po nasvícení bundy ve tmě.

Cena blížící se pěti tisícům není v tomto případě vůbec přehnaná, za tyto peníze dostanete kvalitní a módní bundu do každého počasí, která přitom má membránu a jako bonus ochranné prvky i střih podporující jízdu na motorce. Pokud své drahé polovičce pořídíte tuto bundu, jediné riziko je, že z ní s nadšením vyndá všechny chrániče a začne ji oblékat na běžné nošení do města ;-)

Pánská SARAGO

Model Sarago jsem zvolil kvůli tomu, že se perfektně hodí jako svrchník přes sako a můžete v něm důstojně vyrazit i na oficiálnější akce, kam by se klasická motobunda nehodila. Materiál je 100% polyester, který asi nezajistí takovou odolnost při pádu jako Cordura, ale svůj díl ochrany odvede, působí docela tuhým a solidním dojmem. Bunda není nabízena jako nepromokavá, ale sami jsme vyzkoušeli, že čtvtrhodinový deštík v pohodě ustojí bez jediné kapky uvnitř.

„Civilní“ dojem podporují světlá barva i kostkovaná podšívka, u krku potěší manšestrový límec, který je příjemný do veder i do zimy. Na druhou stranu, kvůli bílé barvě jsou trochu víc vidět obrysy páteřáku nebo chráničů kloubů. Bunda je tak akorát dlouhá, aby schovala i sako, ale ještě se neshrnovala při nasednutí na skútr.

I tady je chytře vymyšlené zapínání u krku i překrytí hlavního zipu, takže na vás nikde nebude foukat. Stahování v pase je nutné věnovat trochu práce a najít si tu správnou polohu, ve které bude bunda dobře lícovat s tělem, ale nebude se shrnovat při jízdě. Zapínání u rukávů až tak dokonalé není, je tu jen zip a trochu zde chybí ještě nějaká možnost dalšího stažení při jízdě v zimě. S krátkými rukavicemi u některých skútrů fouká do rukávů a je nutné sáhnout po delších rukavicích s krytím zápěstí.

Na nedostatek kapes si rozhodně stěžovat nebudete, naopak jsem ocenil chytře vymyšlenou kapsičku na mobil, vnitřní náprsní kapsa se skvěle hodí na klíče, horní vnější kapsy jsou zase jako šité na doklady či peněženku.

Bezpečnost zajišťují CE chrániče na ramenou a loktech a polyuretanový chránič páteře vložený v kapse na zádech, který stejně jako v předchozím případě drží na místě dva suché zipy. I tady při jízdě za tmy odhalíte dostatek reflexních prvků, díky kterým budete i po zastavení u krajnice dobře vidět.

A nakonec cena? Za tři tisíce dostanete letní bundu renomované značky, která sice nemá tolik variant a možností jako výše popsaný dámský model Michigan, ale heslo Elegance do města splňuje neméně dobře.

Další články z rubriky:    Fatal error: Call to undefined function dieErrorMsg() in /data/web/virtuals/329180/virtual/www/domains/skutrmania.cz/novinky.php on line 178
    Copyright © 2010-2020 Skutrmania.cz