fotka

Kymco DJ S 125 – Malej, levnej, šikovnej

  • autor: Matěj Oliva, Foto: Jan Altner

Kymco se v poslední době soustředilo především na nejvyšší řadu luxusních skútrů v čele s dvouválcovou sedmistovkou a trochu opomíjelo segment nejlevnějších strojů. Letošní náprava ale stojí za to, populární DJ dostal motor z Agility 125 a je z toho hodně atraktivní kombinace.

DJ asi nikdy nebude aspirovat na designové ceny, ale na druhou stranu si na něj ani nikdo nebude ukazovat jako na něco ošklivého. Vzhled stroje je moderní a jednoduchý, jediné, čeho bych se vyvaroval jsou dost lacině vypadající polepy. Zpracování je tradičně velice kvalitní a na skútru jsme přes politiku nízké ceny nenašli ošizený detail.

Skútr má hodně kompaktní rozměry, přesto se pod sedlo pohodlně vejde otevřená přilba. Sedlo je dost velké i pro spolujezdce. Ten má k dispozici poměrně pohodlné plotny i madla. V základní výbavě skútru je nosič zavazadel. Řidič je na tom o něco hůř, vyšší postavy mohou mít problém se za řídítka srovnat. Jinak je ergonomie vyhovující. Skútr má dost nízkou a úzkou stavbu, takže s ním nebudou mít problémy ani jezdci menšího vzrůstu. Nízká hmotnost zase nahrává ženám.

Pod kapotami se ukrývá známá stopětadvacítka. Jedná se o jednoduchý dvouventil chlazený vzduchem, který už je léty prověřen. V Lehkém DJ ale tento motor dstává nový rozměr a přináší hodně zajímavé jízdní dojmy, ale k tomu později. Vzhledem k tomu, že model DJ byl opravdu „jen“ osazen větším motorem, zůsal bohužel původní i podvozek s brzdami. Vzadu je pouze jedna pružící jednotka a zadní kolo brzdí buben, předek pak jednopístková kotoučová brzda.

Zajímavá je změna pro letošní rok, kdy Kymco vyslechlo přání zákazníků a dealerů a namísto čínských pneumatik obulo DJ do pryží Sava, které mají zásadní vliv na jízdní vlastnosti skútru.

Motor nastartujete klasicky startérem, nebo nakopávačkou, obojí jde velmi snadno. Už na první poslech je jasné, že motor je lačý po otáčkách. Je krmený karburátorem a reakce na otočení plynu je okamžitá. Motor se rád vytáčí a spojka zabírá až v optimálních otáčkách, takže rozjezdy jsou naprosto excelentní. DJ bez problémů ujede autům na křižovatce a nemusíte se bát, že až naberou rychlost, rychle vás dohoní. Maximálku jsme totiž naměřili 106 km/hod. Do osmdesátky navíc skútr kontinuálně zrychluje, aniž by mu docházel dech.

O něco horší je to se zpomalováním. Brzdy fungují dostatečně, ale mohlo by to být lepší. Když od nich chcete opravdu dobrý nástup, musíte se do páček hodně opřít. A nebojte se toho, Savy udrží hodně a brzdy se hned tak nezablokují. Podobné je to s tlumiči. Ty v nižších rychlostech fungují výborně, jakmile ale zrychlíte, přestává zadní jednotka a malá kola zvládat a jízda není moc příjemná, na druhou stranu ani nijak nebezpečná, skútr máte stále bez problémů pod kontrolou.

Kymcu nejvíce sedí utažené zatáčky a proplétání městem, kde se cítí jako ryba ve vodě. Díky výborné akceleraci vás dostane z každé zácpy a dobrá ovladatelnost umožňuje kličkování mezi auty. Pochválit musíme i zrcátka, která drží na svém místě a jsou dostatečně široká, abyste viděli vše důležité. Podařilo se to i přes poměrně úzká řídítka. V táhlých rychlých zatáčkách to chce statečné srdce, ale skútr celkem spolupracuje. Podvozek dá navíc včas vědět, kde jsou jeho hranice.

Na závodění si ale DJ kupovat nebuete, stejně jako si ho nepořídíte na lov slečen před kavárnou. DJ je pracant a jako takový se nám náramně osvědčil. Spotřeba se pohybuje lehce přes dva litry a jednoduchá konstrukce zaručuje vysokou spolehlivost. Skútr je nenáročný na provoz i jízdu a poskytuje odpovídající užitnou hodnotu. Takže náš verdikt je následující: Modelky a závodníci, hledejte jinde, vy ostatní, jděte do Kymca!


Technické údaje


Další články z rubriky:    Fatal error: Call to undefined function dieErrorMsg() in /data/web/virtuals/306600/virtual/www/domains/skutrmania.cz/novinky.php on line 178
    Copyright © 2010-2020 Skutrmania.cz