fotka

Peugeot Speedfight 3 a ještě něco navíc

  • autor: Matěj Oliva, Foto: Autor

Skútrů nám už rukama prošlo mnoho, některé se nám líbily, některé méně, ale nejraději máme nabroušené dvoutakty. Když nám Peugeot nabídl „upravený“ Speedfight 3, málem jsme se poprali o klíčky.

Řada Speedfight má za sebou úspěšnou historii. Předchozí generace byla dost diskutovaná zejména pro nekonvenční podvozek, který ne vždy fungoval, jak měl. Třetí generace je na první pohled hodně dravý a na první pohled ukazuje, že s ním není žádná legrace. Oblé křivky najdete jenom na kolech, jinak je skútr plný ostrých hran. Trochu nešťastně jsou uložené blinkry zapuštěné do kapotáže dost nízko, takže v provozu je auta mohou přehlédnout. Skútr je už v základu sestaven z těch nejlepších komponent. Předek tlumí Upside down vidlice, zadek jeden tlumič s přepouštěcí komorou.

O zastavení se starají kotoučové brzdy vybavené opletenými hadicemi. Přední brzda je dokonce osazena radiálně uloženým brzdičem. No a v čem spočívají úpravy? Skútr má v základu výkonný kapalinou chlazený dvoutaktní jednoválec o objemu 50ccm. Na našem předváděcím stroji je nahrazen válcem s objemem 70 kubíků, který nažene nějakého toho koně a samozřejmě točivý moment. Samotný válec ale není vše. Sekundovat musí laděný výfuk Gianelli a nastavení vhodných trysek v karburátoru. K nově nastavenému motoru bylo třeba doladit i variátor, ten by nyní neměl mít problém přenášet vyšší výkon a točivý moment.

Zpracování skútru je na velice vysoké úrovni. Všechny plasty sedí, jak mají, ovladače jsou standardní a velice dobře se s nimi pracuje. Palubní deska je rovněž perfektně zpracovaná a jezdec vidí vše, co potřebuje. Dostat se pod sedlo nám chvíli trvalo, ale nakonec jsme přišli na to, že je třeba použít spínačku. Pod sedlem najdeme prostor pro jednu přilbu. Praktická je i zásuvka na 12V. Hrdlo nádrže je umístěno ve středovém tunelu a je řešené leteckým uzávěrem. To se rozhodně hodí ke sportovnímu vzhledu stroje, stejně jako malý spoiler za zadní sedačkou, který zároveň slouží jako madlo pro spolujezdce.

Po usednutí do sedla je cítit, že se jedná o sportovní stroj. Sedlo je poměrně tvrdé, ale stále dost pohodlné. Váha je situována hodně na přední kolo. Skútr je dostatečně prostorný i pro vyšší postavy. Otáčím klíčkem a po stisknutí tlačítka startéru motor ochotně naskakuje. Před jízdou je třeba ho nechat důkladně prohřát, aby fungoval tak, jak má. O jeho mazání se stará oddělená soustava, takže do osmilitrové nádrže lijete jen benzín. Zahřátý motor se velice ochotně vytáčí, a jakmile se ručička otáčkoměru dotkne šestky, začíná zabírat spojka. Díky rozjezdu ve vysokých otáčkách je zrychlení velice působivé a sedmdesátka vystřelí ze světel vždy jako první. Zátah dvoutaktu je velice slušný a skútr umí zrychlovat až do sedmdesátky, dál už je to horší, ale na tachometru se ukáže i číslice začínající devítkou.

Motor se nechá točit až k deseti tisícům otáček. Tam už se z výfuku line ostrý jekot vytočeného dvoutaktu, který připomíná závod 125 při Grand Prix. Z vysoké rychlosti stroj zastavíte rychleji, než byste čekali, přední brzda s radiálním uložením brzdiče je velice citlivá a dobře dávkovatelná. Když se nebojíte, není problém dostat Peugeot i na přední kolo, rám vás rozhodně podrží. Zadní brzda funguje obstojně, je dobře dávkovatelná a zbytečně nepřebrzďuje a neblokuje zadní kolo.

Při průjezdu zatáčkami je třeba si chvíli zvykat na malá kola, která ráda mění směr a nechají se často rozhodit. Tuhý podvozek skútru Vás vždy podrží a ani na velkých nerovnostech se stroj nerozhoupe. Jakmile si zvyknete, není problém se pouštět do opravdu hlubokých náklonů a stále zrychlovat. Všechno má ale své hranice a pneumatiky dají včas vědět o tom, že jejich trakce je na hranici. Pokud potřebujete vzít na zadní sedačku spolujezdce, není to problém. Sedlo je dostatečně dlouhé a skútr má i ve dvou poměrně slušnou dynamiku, ale je třeba stále myslet na to, že je to jen sedmdesátka. Nicméně brzdy si s dvojí váhou poradí velice dobře.

Peugeot tedy připravil pro své zákazníky zajímavý stroj, který stojí na velice kvalitním podvozku a je osazen nejlepšími komponenty. Ušetří vám navíc čas s laděním a kompletací komponent na Váš stroj. Samotný kit zvyšuje výkon o 2kW z 3,8 na 5,8 a jeho cena je 7 900 korun s daní, což není špatné. Cena skútru je na dvoutaktní padesátku přeci jen dost vysoká, na druhou stranu dostáváte opravdu to nejlepší, takže necelých 55 tisícovek rozhodně stojí za investici.

Technické informace

Další články z rubriky:    Fatal error: Call to undefined function dieErrorMsg() in /data/web/virtuals/329180/virtual/www/domains/skutrmania.cz/novinky.php on line 178
    Copyright © 2010-2020 Skutrmania.cz