fotka

Mininabíječka CTEK – síla jednoduchosti

  • vydáno: 2.2.2012
  • autor: Viktor Hrachovec

Ať už se jedná o skútr, motorku, čtyřkolku nebo auto, výraz vybitá baterie je strašákem všech řidičů. Do rukou se mi dostala nabíječka CTEK s označením MULTI XS 3600, která je určena pro 12V akumulátory. A umí toho opravdu hodně, zvládá i pulsní udržovací režim.

Nabíječka je dodávána v úhledném balení spolu s pouzdrem a dvěma kabely, které slouží k připojení nabíječky k baterii.

V prvním případě, se jedná o klasické svorky, které upevníte na baterii a druhý konec k nabíječce. V druhém případě se, ale jedná o řešení daleko komfortnější. Přímo na baterii se přidělají „svorky“ ve tvaru O, které se přimontují přímo pod šroubek a na druhém konci jsou spojené v praktickou a jednoduchou zásuvku, kterou si můžete vyvést na snadno dostupné místo. Jakmile budete chtít baterii dobít, je připojení otázkou několika málo vteřin např. bez nutnosti sundávat sedlo nebo vyndání baterie, přičemž nabíječku můžete využívat i na dalších vozidlech pomocí klasických svorek.

Pro ověření, jak je baterie nabitá, je možné si dokoupit zásuvku s indikací stavu baterie s označením ISB M8. Na zásuvce jsou 3 diody (zelená) bliká při plném nabití, (oranžová) bliká při nabití cca z poloviny a (červená) bliká v případě, že je potřeba baterii dobít. Ve standardním balení je zásuvka dodávána bez indikace.

Při zapojení nabíječky do sítě a připojení k baterii se rozsvítí kontrolka zapnutí. Na ovládání tu je jediné tlačítko a to MODE. Tímto tlačítkem si pak už jen zvolíte, zda chcete nabít motorku, auto nebo aktivovat zimní údržbu. Vámi zvolené nastavení je signalizováno rozsvícením příslušné diody u příslušného obrázku v dolní části nabíječky přičemž o aktuálním stavu nabití baterky jste informováni (taktéž pomocí diod) v horní části nabíječky.

CTEK MULTI XS 3600 váží jen 0,5 kg. Jeho rozměry jsou 165 x 61 x 38 a disponuje ochranou proti jiskření, přepólování a zkratu. Dalšími plusy jsou jeho odolnost vůči stříkající vodě a prachu (IP65), která umožňuje venkovní použití a záruka, která je 5 let! Za cenu pod 2000,-Kč (cena uvedena na stránkách výrobce 1724,-Kč) dostanete snadno ovladatelného a bezpečného pomocníka.

Další články z rubriky:

    Copyright © 2010-2020 Skutrmania.cz