fotka

E-Schwalbe - Simson ožívá v elektrice

 • vydáno: 31.10.2011
 • autor: FilipT

Motocykl Simson Schwalbe byl v Německu stejnou legendou, jakou je u nás Jawa Pionýr, a od roku 1950 se ho vyrobily statisíce. Podobně jako naše Pionýry dodnes najdete i Schwalbe v každé druhé vesnické stodole či na veteránských akcích. A tahle ikona své doby nyí ožívá jako elektrický skútr.

Výrobce cyklistických pneumatik, společnost Schwalbe, totiž získala práva na design a uvádí na trh dvě verze elektrického skútru E-Schwalbe. Ty nabídnou retro zážitek ve stejném designu s bachratou přední částí, zvýšeným středovým tunelem a zádí s nosičem kufru jako historické Simsony.

Ve tvarech padesátých let, ale s naprosto tichým a ekologickým pohonem, se představují dva modely E-Schwalbe 45 s výkonem 5 koní a rychlostí 45 km/h a E-Schwalbe 81 s výkonem 11 koní a maximálkou 80 km/h. Už byly dokonce oznámeny i ceny, za slabší verzi zaplatíte 4699 Eur (cca 115tis Kč), za silnější „osmdesátku“ pak 5799 Eur (142tis Kč).

To jsou docela vysoká čísla, ovšem odpovídají technickým možnostem obou strojů. Na jedno nabití li-ionové baterie totiž ujedete zhruba 180 km a to už je hodnota, která může i při řidší síti dobíjecích stanic konkurovat benzínovým skútrům! Baterie je navíc výměnná, takže ji snadno odnesete domů nabít, nic také nebrání tomu mít dvě a v cíli ji vyměnit za nabitou...

Výroba začíná v lednu 2012 a skútry začnou být hned od začátku exportovány do celého světa, včetně USA, kde jsou elektroskútry na velkém vzestupu. Nelze než doufat, že se tímto nápadem inspirují i české značky. Právě pionýr nebo třeba skútry „prase“ od ČZ by si určitě návrat z minulosti zasloužily, tak proč to nezkusit třeba s elektrikou?

Další články z rubriky:

  reklama

  Novinky na SKUTRMANIA.CZ
  Novinky na QUADWEB.CZ
  Novinky na OFFROADWEB.CZ
  Copyright © 2010-2017 Skutrmania.cz