fotka

Vespa TAP56 Bazooka

 • vydáno: 3.5.2011
 • autor: FilipT

Historie Vespy je do značné míry spojena s vojenskými stroji. První modely se totiž inspirovaly americkými vojenskými skútry Cushman, které spojenci shazovali z letadel a používali na italském území ke konci Druhé světové války. Ovšem vojenské modely Vespa najdeme i v mohem mladší historii.

Asi nejextrémnějším strojem je Vespa TAP56 vyráběná a používaná francouzským letectvem od roku 1950. Skútry byly upraveny na vysokou nosnost a byly shazovány z letadel ve dvojicích, kdy jeden vozil bazuku 75mm a druhý dodatečnou zásobu střeliva. Nestřílelo se přímo za jízdy, skútry zde sloužily pouze jako transportní prostředek pro zbraň a střely. Dva vojáci pak na vhodném místě sestavili trojnožku, zaměřili cíl a mohli spustit palbu.

Šlo přitom o docela rozšířenou zbraň s výbornou taktickou schopností a během Alžírské války v letech 1954 - 1962 bylo v Africe použito téměř 800 těchto strojů. Střely dokázaly prorazit až 10 cm tlustý pancíř a představovaly tak výborný prostředek proti obrněným vozidlům. V dnešní době jde především o sběratelsky ceněnou kuriozitu.

Další články z rubriky:

  reklama

  Novinky na SKUTRMANIA.CZ
  Novinky na QUADWEB.CZ
  Novinky na OFFROADWEB.CZ
  Copyright © 2010-2017 Skutrmania.cz